Az olimpiai érmek minden sportoló karrierjének megkoronázása

Videó: Az olimpiai érmek minden sportoló karrierjének megkoronázása

Videó: Elmaradt és felfüggesztett olimpiai játékok 2024, Lehet

Az olimpiai érmek a legtöbb sportoló számára – talán a futballisták és a profi ökölvívók kivételével – tehetségük legmagasabb elismerése, pályafutásuk megkoronázása, amire a legtöbben egész életükben törekednek. Kialakításukra és megjelenésükre mindig is fokozott figyelem irányult, sok közülük nem csak a sportolók, hanem a hétköznapi rajongók emlékezetében is sokáig megmaradt.

Olimpiai érmek

Mint tudod, az olimpiai érmek csak e sportágak újjáéledésével jelentek meg a 19. század végén. 1894-ben, két évvel az athéni játékok előtt, külön döntés született a győztes és a díjazottak odaítéléséről, miközben az aranynak az első helynek, az ezüstnek a másodiknak, a bronznak a harmadiknak kellett megfelelnie.

Ugyanannak a kongresszusnak a döntése szerint az olimpiai aranyérmeket, valamint az ezüstöt is 925 ezüstből kellett készíteni. Felülről, a második helyért járó díjakkal ellentétben, 6 gramm tiszta arannyal kellett bevonni őket. A harmadik helyezettek kiváló minőségű bronzérmet kaptak.

Olimpiai érem fotó

A francia J. Chaplin által tervezett első olimpiai érmek egyik oldalán Zeusz képe volt a győzelem istennőjével, Niké-vel, a másikon pedig az ókori görög Akropolisz, amelyen azt állították, hogy tulajdonosa olimpiai győztese volt. Az 1896-os Athénban összesen negyvenhárom kitüntetéssorozatot játszottak le, egy érem súlya csak negyvenhét gramm volt.

Az olimpiai érmek, amelyekről készült fényképek körülbelül egy évvel a játékok kezdete előtt kerülnek nyilvánosságra, általában a legközvetlenebbül kapcsolódnak annak az országnak a hagyományaihoz, ahol ezeket a versenyeket rendezik. A megjelenésükkel kapcsolatban nincsenek egységes követelmények, sok múlik a tervezőn és a szervezőkön. Még az alakjuk sem volt mindig kör. Például 1900-ban a kitüntetéseket kis téglalapok formájában adták ki, amelyek oldalain Nika és ugyanaz az Akropolisz volt ábrázolva.

Olimpiai aranyérmek

1960-ig az olimpiai érmeket közvetlenül kézre adták, de Rómában először akasztották fel bronzláncra. Ettől a pillanattól kezdve a díjátadó ünnepélyesebb és szebb lett, és a sportolók mellkasán lévő díjak impozánsabbnak tűntek. 38 év után egy további fűzőlyuk jelent meg az érmekben, amelybe elkezdték befűzni a szalagot. Ez a hagyomány a mai napig tart.

Az olimpiai érmek a győztesek és a díjazottak díjazása mellett a híresP. de Coubertin rendje. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság legmagasabb kitüntetésének tartják, és azoknak a sportolóknak és funkcionáriusoknak ítélik oda, akik jelentős mértékben hozzájárultak az olimpiai mozgalom fejlődéséhez. A sporthierarchiában ez a díj még az aranyéremnél is rangosabbnak számít.

Ünnepélyes légkörben adják át az olimpiai érmeket, miközben felhangzik a győztes ország himnusza és felvonják a zászlót. Az a személy, aki megkapja ezt a díjat, örökre megmarad nemzedékének kiemelkedő sportolójának évkönyvében, olyan emberé, aki legyőzte önmagát.