Síelő Northug Petter: életrajz, eredmények és érdekességek

Tartalomjegyzék:

Videó: Síelő Northug Petter: életrajz, eredmények és érdekességek

Videó: Norway wins 4x10 km relay @ Sapporo (World Championship) 2024, Lehet

Northug Petter híres norvég síelő. Számos díj és rekord fűződik a nevéhez. 13-szor lett világbajnok, kétszer nyert olimpiát. A világbajnokságon abszolút rekorder lett, hiszen mind a hat szakágban tudott nyerni. Miután kétszeres vb-győztes lett, megkapta a nem hivatalos síkirály címet. Kétszer is elismerték Norvégia legjobb sportolójának. Az ellenfelek egyedülálló képességéről ismerik, hogy a célegyenesben gyorsul, és egy erőteljes rántással győzelmet aratott. Különösen korcsolyázási stílusban sikerül neki.

Síelő életrajza

northug petter

Northug Petter 1986-ban született. A norvégiai Musvik városában, Nur-Trendelag tartományban született. Pályafutását a profi sportban kontinensviadalokon kezdte. Különösen a skandináv versenyeken ért el sikereket, hétszer állva fel a dobogóra. A legsikeresebbek számára az üldözőversenyek és a 15 kilométeres rajtok voltak.

Nortug Petter a 2005/2006-os szezonban debütált a világbajnokságon. Sprintben debütált, Drammenben. Northug Petter a 35. helyen végzett. Ezzel párhuzamosan továbbra is részt vett a skandináv versenyeken. A szezon végénhivatalosan bejelentették, hogy helyet kap a válogatottban.

Ugyanakkor Nortug a világbajnokságon első szezonjában megszerezte első győzelmét. 2006. március 8-án a svédországi Falunban első helyen végzett a skiatlonban. Két németet hagyott maga mögött - Tobias Angerert és Axel Teichmannt.

Northug Petter a második helyen végzett az adott szezon utolsó versenyén. Ugyanezen a skiatlonon lemaradt a győzelemről, kevesebb mint négy másodpercet veszített a célegyenesben a svéd Matthias Fredrikssonnal szemben. Összességében első világbajnoki szezonját a 15. helyen zárta.

Jövő sztárja

petter northug személyes élete

A jövő sztárja – így hívta sok újságíró Nortugot sportkarrierje elején, és nem vallott kudarcot. Egyszerre több sífelszerelés-gyártó is versenyzett vele szerződésért. Ezen a konfrontáción a győzelmet Fisher nyerte. Nortug ekkor még junior korú volt, de ennek ellenére a szerződésében szerepelt egy tarifa. Ilyet még soha nem csinált fiatal sportoló. A viteldíjat megszorozták 5-tel, feltéve, hogy Nortug 2007 végére a norvég válogatottat a világelitbe vezeti.

2006-ban az olaszországi Torinóban rendezték a téli olimpiát, de Nortug nem került be a válogatottba. A skandinávok 3 ezüst- és egy bronzérmet szereztek. Ezt a teljesítményt kudarcnak minősítették. Aztán sokan, például Nortug is azon töprengtek, hogy miért nem vitték el az olimpiára.

Az első nagyobb sikert a világbajnokságon érte el, amelyre 2007-ben a japán Szapporóban került sor. Nortug nyerte a váltót. És két évvel későbbA cseh Liberec megszerezte első aranyérmét a világbajnokságon egyéni versenyszámban. A norvég az üldözőversenyben lett az első, 15 kilométert tett meg klasszikus stílusban, majd ugyanennyit korcsolyázásban. A versenyen aratott ragyogó győzelmet Petter Northug egyik legjobb helyezéseként ismerték el.

Királyi év

petter northug és carolyn

2010 igazán csillagos év volt a Nortug számára. A szezon végén pályafutása során először nyert világbajnokságot. 9 alkalommal Nortug elsőként ért célba, további 6 alkalommal második, egyszer pedig harmadik helyezést ért el. Csupán az összetettben második lett cseh Lukas Bauernek sikerült ráerőltetnie a küzdelem látszatát. De a valóságban nem volt harc, mert Northug előnye 600 pont volt.

Ugyanebben az évben a norvég diadalmasan szerepelt a kanadai vancouveri olimpián. Bár először minden rosszul ment. Nortug a 41. helyen végzett a 15 km-es gyorsúszásban, és az üldözésben az éllovas csoportban volt, mígnem az utolsó emelkedőn lemaradt, és csak a 11. helyet szerezte meg.

De az 50 km-es tömegrajtban a célegyenesben három tizedmásodperccel sikerült megelőznie a német Axel Teichmannt, megszerezve ezzel az első olimpiai aranyérmet.

A váltóban Nortug az utolsó szakaszon futott, a távot a negyedik helyről kezdte. Sikerült megelőznie a vezetőket, de addigra a svéd Markus Hellner elszakadt üldözőitől, így a norvégok ezüstérmesek lettek.

Az utolsó sprintben Nortug két orosz Nikitával küzdöttKrjukov és Alekszandr Panzsinszkij vereséget szenvedett, és bronzérmet nyert.

Az utolsó csapatsprintben Nortug újabb olimpiai aranyat nyert Øystein Pettersennel párosítva. A norvég csapat számára ez egy diadalmas olimpia volt, ahol a sífutás összesítésében az első helyet szerezték meg.

Második világbajnoki diadal

Petter northug legjobb befejezése

A 2010/2011-es világbajnokságon Nortug elveszítette a győzelmet a svájci Dario Colognier ellen, és ezzel megszerezte a második helyet. A 2011/12-es szezonban harmadik lett, így a Cologna arany duplát tudott elérni. Csak a 2012/13-as szezonban nyerte vissza a bolygó legerősebb síelője címet.

Az összetettben megelőzte a svájci Dario Cologniert, aki ezúttal harmadik lett, és az orosz Alexander Legkovot, aki a második helyen végzett. Végső előnye majdnem 200 pont volt a legközelebbi üldözőtől.

Második olimpiai diadal

síelő northug petter

De pályafutása során a második olimpiai játékok nem voltak sikeresek. Kezdetben kihagyta a klasszikus stílusú 15 km-es versenyt. Aztán megbukott a skiatlonon, és csak a 17. helyet szerezte meg.

A tömegrajttól számított 50 kilométeres versenyben a 18. pozícióig jutott. A váltóban Nortug állt a legközelebb az olimpiai éremhez. Újra futott az utolsó lábon. De ezúttal nem tudta bezárni azt a különbséget, amelyet honfitársai a verseny elején kialakítottak. Nortug a norvég csapatot a negyedik helyre hozta, majdnem 40 másodperccel a francia Ivan Bouate mögött.

A freestyle sprint versenyen Northug váratlanulkiesett az elődöntőben, és az olimpia utolsó napján Ola Vigen Hattestaddal párosítva csak negyedik lett a férfi csapatsprintben. Végül egyetlen érmet sem sikerült nyernie, de ez nem akadályozta meg csapatát abban, hogy megnyerje a sífutás összesítését.

Magánélet

Petter Northug magánélete nagyon sikeresen alakul, bár hivatalosan mindvégig nőtlen. Ismeretes, hogy pályafutása elején találkozott Reich Nordtomme gátfutóval. Aztán volt egy titokzatos viszony Aylar Lee pornográf színésznővel, amit a síelő képviselői minden lehetséges módon tagadtak.

2015-ben Petter Northugot és Caroline Dahlt, egy skandináv popénekesnőt együtt látták. Folyamatos pletykák keringenek a nála 9 évvel fiatalabb kezdő síelővel, Caroline Vollannal való románcáról is.

2014-ben Nortug egy nagy horderejű botrány középpontjában állt. Ittasan balesetet szenvedett Trondheim közelében. Az autójában ülő 23 éves férfinak eltört a kulcscsontja. Petter maga elmenekült a baleset helyszínéről, de mégis elismerte, hogy ő vezetett.

Elvonták a vezetői engedélyétől, 50 nap börtönbüntetésre ítélték, és súlyos pénzbírságot is kapott.