A világ legnépszerűbb rallye. Dakar üdvözli a győzteseket

Tartalomjegyzék:

Videó: A világ legnépszerűbb rallye. Dakar üdvözli a győzteseket

Videó: Де Голль, история великана 2024, Lehet
Anonim

A rally a modern versenyzés egyik legnépszerűbb típusa. Nagyon látványos, ezért nézők milliói számára érdekes szerte a világon. Mindenféle bajnokság között különleges a "Párizs-Dakar" útvonal. Ez a verseny kiemelkedik a többi közül. Miért vonzza annyira a rajongókat és a résztvevőket? Erről ebben a cikkben lesz szó.

A híres autós maraton története

A Párizs-Dakar Rallyt 1978 vége óta rendezik. Az ilyen útvonal ötletének szerzője egy francia motoros, T. Sabin volt. 1977-ben az Abidjan-Nizza versenyen eltévedt a líbiai sivatagban. Több napig tartó vándorlás után élelem és víz nélkül a motorost nomádok találták meg, akik megmentették. Minden szerencsétlenség ellenére a sivatag kitörölhetetlen benyomást tett Sabinra, amit meg akart osztani az egész világgal. Ez az ötlet inspirálta a versenyzőt az eddigi legnépszerűbb rally útvonalának megalkotására. Thierry Sabine terve szerint Dakarnak kellett volna lennie a verseny végpontjának, Párizsnak pedig a kiindulópontnak.

dakar-rali
dakar-rali

A rali eredeti útvonala Afrika északi részén, Algérián haladt át, de a nehéz politikai helyzet és az ebben az államban megnövekedett nyugtalanság miatt egy másik országot, Marokkót is jóváhagyták a versenyen. Néha a résztvevők Líbián keresztül történő legyőzésének egy része.

Eleinte a verseny a világkupa egyik szakasza volt. A versenyszabályzat azonban sok vitát váltott ki, aminek következtében úgy döntöttek, hogy a rallyt kizárják a világbajnokság összesítéséből és autonómmá teszik.

Érdekes, hogy nem csak profi autóversenyzők, hanem számos rocksztár, más szakágak híres sportolói (alpesi síelők, hegymászók, vitorlások és mások) is részt vettek a versenyen a története során.

Rallye szabályok

Ahhoz, hogy részt vegyen ezen a versenyen, ismernie kell a rally szabályait. Dakar az útvonal végső célpontja. A verseny Párizsban kezdődik. A verseny három hétig tart, és körülbelül 10 000 km-es távot tesz meg. A versenyzők nem csak speciális rally autókon vehetnek részt, hanem személygépkocsikon, teherautókon és motorkerékpárokon is. Minden szállítási módhoz külön számla tartozik. A résztvevők száma nem csak profi versenyző, hanem amatőr is lehet, akik általában a jelentkezők 80%-át teszik ki.

párizsi dakar rally

Amint fentebb említettük, a világbajnokság állása nem tartalmazza ezt a rallyt. Dakar az utolsó város a versenyzők útján, ahol a győzteseket határozzák meg. Mertahhoz, hogy a verseny bajnoka legyen, csak meg kell előznie riválisait ezen az autómaratonon, ellentétben a világbajnoksággal, ahol a résztvevők minden futamért pontokat kapnak, amelyeket a szezon végén összesítenek.

Rally győztesek

kamaz rally dakar

A 21. század elejéig Stefan Petransel volt a Párizs-Dakar-rali győzelmeinek fő rekordere, aki tíz év alatt hatszor nyerte meg ezt az autós maratont.

2001 vízválasztó év volt mind a versenyszabályok, mind a győztesek tekintetében. A versenyszabályzat módosításának megfelelően a csapat nem vihetett magával olyan felszerelést, amely meghibásodás esetén orvosolni tudja a problémát. Minden javítást a sofőrnek és a navigátornak kellett elvégeznie. Ugyanebben az évben egy nő, Jutta Kleinschmidt először nyerte meg a rallyt.

Az orosz teherautók a Párizs-Dakar rally igazi diadalai lettek. A KamAZ-master, egy kiváló orosz csapat, sokszor megnyerte a maratont. Az elmúlt években továbbra is vezeti, és rendszeresen nyer jelentős nemzetközi versenyeket.

Team "KAMAZ-master"

rally Paris Dakar kamaz

A Dakar-rali történetében az orosz csapat 13-szor nyerte meg ezt a rangos maratont. 2015-ben a Bolívia, Argentína és Chile területén lezajlott rallyt először Airat Mardeev pilóta nyerte teherautó kategóriában. A verseny utolsó szakaszában sikerült elszakadnia üldözőitől, és végül megelőzte legközelebbi versenytársait.többek között csapattársak, 14, illetve 51 percnél (2. hely - Nikolaev, 3. hely - Karginov).

Így az orosz pilóták ismét megmutatták, mit ér a KamAZ autó. A „Dakar” Rally évről évre aláveti magát neki a kamionok ranglistáján.